Grāmatu bingo.

Mans pirmais eksperiments ar grāmatu bingo ir izrādījies vairāk nekā veiksmīgs un lauciņi ir aizpildījušies neparasti ātri- plānotā gada vietā savu grāmatu bingo esmu pabeigusi bez vienas nedēļas pusgada laikā.
Tā kā šis bija jauks un jautrs pasākums, esmu nolēmusi to turpināt un jūlija otrajā pusē plānoju publicēt manis sastādīto grāmatu bingo (izrādās, ka tādu izdomāt nav nemaz tik vienkārši).

Kā jau tas bija sagaidāms, lauciņu grūtības pakāpe bija ārkārtīgi dažāda- bija gan lauciņi, kuriem atbilst vairākas grāmatas, gan tādi, kuriem grāmatas ir speciāli jāpiemeklē. Dažkārt gadījās arī tā, ka izlasītā grāmata neplānoti atbilst kādam lauciņam un tā nu beigās grāmatu bingo ietvaros izlasīto grāmatu saraksts izskatās pavisam atšķirīgs no tā, ko sākotnēji biju savā galvā uzbūrusi.

Īpaši nepārsteidza tas, ka zināmas grūtības sagādāja sieviešu autoru lauciņš un jauno (mazāk par 30 gadiem) autoru lauciņš- nav jau nekāds noslēpums, ka rakstnieki lielākoties ir vīrieši vecumā virs 35, vismaz manā grāmatu pasaulē noteikti. Tomēr es nedomāju, ka tāpēc es lasītu vienveidīgu literatūru un principā šāda piespiedu līdztiesība man īpaši simpātiska nešķiet, neredzu tam arī milzīgi lielu jēgu.
Visgrūtāk gāja ar diviem lauciņiem, kas aizpildījās pēdējie- pie aizmirstā klasikas darba ļoti ilgi nevarēju atrast piemērotu grāmatu, savukārt to-read listes apakšējai grāmatai pieķerties ilgstoši nebija noskaņojuma. Mēreni sarežģīts bija arī lauciņš par citu kontinentu, jo tam biju piekabinājusi papildnoteikumu, attiecīgi grāmatas darbība nedrīkstēja risināties Eiropā un Amerikā, bet te mani negaidīti izglāba Projekts “Rozija”.
Īpaši viegli nebija arī atrast grāmatas, kuru nosaukumu sastāda tikai viens vārds vai kuru nosaukumā ir skaitlis, līdz šim nemaz nebiju pievērsusi uzmanību tam, ka grāmatu nosaukumi pēc savas uzbūves ir visnotaļ līdzīgi viens otram.
Visi pārējie lauciņi gan īpašas problēmas nesagādāja, jo daudz maz atbilda maniem lasīšanas paradumiem un grāmatu bingo pildījās necerēti raiti, jo īpaši sākumā.
Patiesībā beigās secināju, ka dažiem lauciņiem grāmatas būtu varējusi piekārtot arī pēc stingrākiem kritērijiem, bet sākumā par dažiem bija bail, ka būs grūti atrast piemērotu grāmatu. Piemēram, grāmata ar zilo vāku- likās, ka tādu nemaz nav daudz un ieliku pirmo, kuras vākā dominēja daudz zilās krāsas. Ja būtu mazliet pacietusies, būtu varējusi ielikt grāmatas ar pavisam ziliem vākiem.

Grāmatu bingo

Grāmatai, kas publicēta šogad, ir jābūt pirmizdevumam- t.i. jauns tulkojums latviski vecākai grāmatai nederēs. Grāmatai, kas vecāka par 10 gadiem, arī nederēs jauns tulkojums- ja tas ir tulkojums, arī tam jābūt vismaz 10 gadus vecam. Grāmatai par citu kontinentu ir jabūt tādai, kas notiek uz Zemes- citu pasauļu kontinenti šoreiz nederēs. Centīšos, lai šis kontinets nebūtu arī Ziemeļamerika. Grāmata no “to-read” saraksta drīkst būt tikai tāda, kas man jau ir mājās, nevis virtuāli atzīmēta kā lasāma. Es īsti nezinu, ko iesākt ar lauciņu “A forgotten classic”, jo īsti nevaru iedomāties, kas tur iederētos, bet gan jau ar laiku…

Šinī ierakstā tad pamazām arī izsvītrošu bingo aizpildītos lauciņus un izveidošu sarakstu ar bingo grāmatām. Bingo bildi ielieku arī bloga labajā pusē, lai vieglāk sekot.

1. A book based on true story- “The Books They Gave Me” Jen Adams
2. A book with non-human characters- “Lūka un dzīvības uguns” Salmans Rušdi
3. A funny book- “Witches Abroad” Terry Pratchett
4. A book that is more than 10 years old- “Do Androids Dream of Electric Sheep” Philip K. Dick
5. A book with a blue cover- “Puisēns svītrainā pidžamā” Džons Boins
6. A book by female author- “Zīme. Raksts. Nozīme.” Inese Krūmiņa
7. A book that became a movie- “Cloud Atlas” David Mitchell
8. A best-selling book- “Okeāns ielas galā” Nīls Geimens
9. A book that scares you- “Ночной дозор” Сергей Лукьяненко
10. A book with a mystery- “Ada un peles rēgs” Kriss Ridels
11. A book you heard about online. “The Circle” Dave Eggers
12. A book with one-word title- “Found” Margaret Peterson Haddix
13. The second book in a series- “Džojas sapņi” Lisa Sī
14. Free square jeb “A book about books”- “Rakstu vācēja ceļš” Jānis Valks
15. A book your friend loves- “Rendezvous with Rama” Arthur C. Clarke
16. A book published this year- “Tumšā puse” Sallija Grīna
17. A book set on a different continent- “Projekts “Rozija”” Greiems Simsions
18. A book with more than 500 pages- “Raganu atklājums” Debora Hārknesa
19. A book of non fiction- “The Immortal Life of Henrietta Lacks” Rebeca Skloot
20. A book of short stories- “Princeses bērnība” Helēna Dāle
21. The first book by a favorite author- “Mazie troļļi un lielie plūdi” Tūve Jansone
22. A book written by someone under thirty- “Karstā ziema” Kaspars Misiņš
23. A book with a number in the title- “Trīs zvaigznes” Valdis Rūmnieks, Andrejs Migla
24. A forgotten classic- “Stoner” John Edward Williams
25. A book at the bottom of your to be read pile- “Bez ģimenes” Hektors Malo

 

Es laikam kaut ko teicu par jaunu grāmatu sarakstu neizvēlēšanos, ja? Jā, nu šī apņemšanās ilga precīzi 9 dienas.
Es vienkārši esmu bezcerīgs gadījums, ja runa ir par grāmatām un jo īpaši- grāmatām, ko gribu izlasīt. Un ja vēl tam pievieno kādu interesantu lasīšanas uzdevumu…

Es ieraudzīju grāmatu bingo un sapratu, ka šim es nespēju pretoties, kaut kā tā ideja šķiet tik jauka un saraksts tik patīkami randomīgs, tik atbilstošs maniem lasīšanas paradumiem, ka gribējās izmēģināt, īpaši ņemot vērā to, ka pusei no lauciņiem manā galvā jau ir pielikušās grāmatas un ar šī saraksta palīdzību varētu izlasīt grāmatas, ko gribu izlasīt jau sen. Saraksts ir ļoti vienkāršs un pietiekoši pielāgojams, tāpēc ar tā izpildīšanu problēmām nevajadzētu būt. Patiesībā, tik vienkāršs, ka dažiem lauciņiem pievienoju savus papildnoteikumus. Es kaut kā neprotu tās lietas vienkārši darīt. Neesmu vēl izdomājusi, vai viena grāmata drīkst izsvītrot vairākus lauciņus, bet par to es domāšu uz gada beigām- ja izskatīsies, ka citādi neiznāk- piepeši sāks drīkstēt. 😀

Advertisements

About spigana

Atskaņas no Spīganas. Viņa bildē un bildējas pati, lasa, dažkārt naktīs kliedz, bet rītos pieraksta sapņus. Šeit lielākoties tikko izlasīto grāmatu apraksti, pāris sapņi un sadzīves ainiņas. Pārējais: http://www.spigana.com http://spigana.tumblr.com View all posts by spigana

25 responses to “Grāmatu bingo.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: