Papīra nams. Karloss Marija Domingess

Pirmo reizi Atēnas izdoto grāmatu „Papīra nams” es lasīja jau pirms vairākiem gadiem un visu šo laiku ārkārtīgi gribēju to pārlasīt, un ir skaidrs, ka kaut kad nākotnē pārlasīšu vēl, jo šī ir tieši tāda grāmata, kas domāta tādiem ar grāmatām apsēstajiem kā es.
Patiesību sakot, es pat šo grāmatu dēvētu par vienu no šausmīgākajiem šausmu stāstiem, ko vien kāds grāmatmīlis var izlasīt, jo iedomāties vien, ka manu personīgo bibliotēku varētu piemeklēt grāmatā aprakstītās bibliotēkas liktenis… brrr…

Vispirms, lasot Emīlijas Dikinsones dzejoli, bojā iet Kembridžas universitātes pasniedzēja. Pēc tam viņai pienāk dīvaina paciņa, kuras saturs ir viena vienīga grāmata, kas aplipusi ar cementu. Bojā gājušās pasniedzējas kolēģis nolemj noskaidrot, kāds noslēpums slēpjas aiz visnotaļ jocīgās grāmatas, un dodas uz Urugvaju, lai personīgi satiktu grāmatas sūtītāju. Tomēr tikšanās vietā viņš iegūst neticamu stāstu par mīlestību un apmātību pret grāmatām, šis stāsts vēsta to, cik bīstamas ir grāmatas un to, kā grāmatas maina cilvēku likteņus un otrādi. Šis stāsts ir piemineklis cilvēku mīlestībai pret grāmatām.

Šī grāmata ir paredzēta tiem cilvēkiem, kas spēj izprast apmātību ar grāmatām uz robežas ar pilnīgu neprātu. Šī ir grāmata, kas lasītājiem vēsta to, cik bīstamas ir grāmatas. Grāmata par apmātību un ķertiem, psihopātiskiem grāmatmīļiem. Šī būs īstā grāmata ikvienam, kas mīl grāmatas.
Un nedrīkstam piemirst, ka grāmatas autors nāk no Latīņamerikas. Latīņamerikas literatūra man vienmēr ir šķitusi ārkārtīgi īpaša- tanī vienmēr virmo mums svešas kaislības un aizrautība, šķiet, ka cilvēki šajās grāmatās spēj izjust neizmērojami lielāku emociju gammu, nemaz nerunājot par to, ka viņi dara it kā neloģiskas un mistiskas lietas šo emociju vadīti. Pie kam, lai arī šinī grāmatā visi notikumi kārtīgi turas pie fizikas likumiem, tomēr no grāmatas dveš kaut kas maģiskajam reālismam raksturīgs, kaut kas netverams, kaut kas, kas ar lasītāju spēlē paslēpes.

Kaut arī grāmata ir īsa un izlasāma dažu stundu laikā, tā vienmēr iemanās uz mani atstāt milzīgu iespaidu, un kad to aizveru pēc pēdējās lapaspuses izlasīšanas, man ir krietni jānopūlas sevi atturēt no vēlmes atkal sākt to lasīt no gala.
Nolieku šo grāmatu plauktā pie atkal un atkal pārlasāmajām, un silti iesaku citiem, kuri savu dzīvi nespēj iedomāties bez grāmatām.

Mans mīļākais citāts no grāmatas:

„..es nezinu lielāku laimi kā pāris stundu dienā iepazīt laikmetus, kas citādi man būtu sveši.. bibliotēka ir durvis laikā.”

Vērtējums
10/10

About spigana

Atskaņas no Spīganas. Viņa bildē un bildējas pati, lasa, dažkārt naktīs kliedz, bet rītos pieraksta sapņus. Šeit lielākoties tikko izlasīto grāmatu apraksti, pāris sapņi un sadzīves ainiņas. Pārējais: http://www.spigana.com http://spigana.tumblr.com View all posts by spigana

One response to “Papīra nams. Karloss Marija Domingess

%d bloggers like this: